Machard-ov vozel - Francoski prusik

Vso o alpinistični šoli, predavanjih, skupnih turah...

Moderatorji: poli, RobiH, stevo

Odgovori
Uporabniški avatar
Fazo
Član
Prispevkov: 260
Pridružen: 19 Okt 2009, 20:11
Kraj: Ljubljana

Machard-ov vozel - Francoski prusik

Odgovor Napisal/-a Fazo »

Ta vozel nam je Stevo predstavil prvič na predavanju o štrikariji. Od takrat smo se veliko pogovarjali o njem, od tega kako se napiše do tega ali je zares varen ali ne. No in ker mi je v službi crknila neka naprava in se mi je ne da popravljat, moja ženka je vsa boga od puljenja modrostnih zob (izgleda da bova imela tihi teden :P), sem se odločil, da odvečnega časa ne zabijem z voarizmom na facebooku in ga raje porabim za pisanje o temlem vozliču, ki predvsem med tečajniki buri duhove.
Vozel se imenuje (tudi) Machardov vozel, ima pa še mnoga druga imena, ki se med seboj prekrivajo, odvisno od tega kdo piše. Podobno bomo na Googlu našli, če bomo iskali pod gesli French prusik, Klemheist knot (ta je enak tistemu francoskemu vozlu, ki smo ga obdelali na predavanjih), AutoStop, pogosto pa se zamenjuje z Bachmann-ovm vozlom. Nekako najbližje in največ pravilnih zadetkov nam da francoski prusik. Na turi je bilo slišati veliko zanimivih imen, med njimi tudi: mešardov, mačardov, maršalov, titov, stevotov... :mrgreen:
Slika (ne, ni to moja roka... :roll: )
V knjigi, ki je trenutno pred mano je razčlenjeno nekako takole:
- Francoski prusik: to je ta vozel, ki smo ga gulili na turi, za izdelavo sila enostaven, kot pravi avtor pa je njegova posebnost to, da se ga lahko razbremeni tudi takrat, kadar je pod obremenitvijo. Prav zato je pomembno, da tega vozla ne uporabljamo samega, ampak vedno v povezavi še z drugim varovanjem (tako kot na turi, kjer smo uporabljali varovala). Pri vseh teh vozlih, ki delujejo na trenje je pomembno to, da jih ne obremenimo prehitro. Našel sem podatek, da se prusik prežge po enem (1) metru drsenja po vrvi...
- Fransoki vozel: to je tisti vozel, ki smo se ga naučili na uri štrikarije pri Jani. V mednarodnem izrazoslovju, se po navadi imenuje Klemheist. Bistvana razlika med fancoskim vozlom in fancoskim prusikom je v tem, da tega pod obremenitvijo ni mogoče razvezat, deluje pa le v eni smeri (francoski prusik deluje v obe).
- Prusikov vozel: the one and only :).
- Bachmann-ov vozel: predstavlja nek hibrid med francoskim vozlom in francoskim prusikom. Vpleteno ima vponko, zaradi česar ga je lažje premikati po vrvi, njegova slabost pa naj bi bila slab oprijem na poledenelih vrveh.
Takole. To je na kratko to, kar sem našel na netu in knjigah o tem vozlu. Upam, da ne dolgočasim preveč, sicer pa ima vsak možnost kliknit drugam 8), če bo pa komu všeč pa toliko bolje. Zdaj grem pa iz skrinje vzet zelenjavo za francosko solato pa jo moji ubogi ženici ponudit za hlajenje otekline :).

Lp, Matevž
KatjaG
Tečajnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 06 Nov 2009, 18:37
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a KatjaG »

Slava ti za tale prispevek znanja :)
Uporabniški avatar
tjasa
Pripravnik
Prispevkov: 75
Pridružen: 23 Okt 2009, 17:50

Odgovor Napisal/-a tjasa »

zakon si :)
Aleksej
Član
Prispevkov: 211
Pridružen: 05 Nov 2008, 14:54
Kraj: Trebnje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Aleksej »

Da bo zmeda popolna, včasih kje slišiš še za tako imenovani "ENSA" vozel.

Drugače pa tale prispevek Faze diši po plusih ! :o :lol:
Uporabniški avatar
poli
Legenda
Prispevkov: 1538
Pridružen: 09 Feb 2004, 18:28
Kraj: pustwjna, zdej lublana

Odgovor Napisal/-a poli »

ajde Aleksič, ne pretiravi :) :lol: :lol: 8) :P :P :D :D :D









poli :wink:
ajde, se ga vidmo, ku se ga srjčmo
Aleksej
Član
Prispevkov: 211
Pridružen: 05 Nov 2008, 14:54
Kraj: Trebnje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Aleksej »

:lol: :lol: 8) sej sm dau čeljado na teglc
Uporabniški avatar
poli
Legenda
Prispevkov: 1538
Pridružen: 09 Feb 2004, 18:28
Kraj: pustwjna, zdej lublana

Odgovor Napisal/-a poli »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:









poli :wink:
ajde, se ga vidmo, ku se ga srjčmo
Uporabniški avatar
marko
Član
Prispevkov: 483
Pridružen: 27 Okt 2007, 16:34
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a marko »

Ja tale Matevž je pu tud en lisac :D odkar je slišal za batine na sprejemu se je ful popravu :shock: sicer pa to ravno ne pali pri sodnikih, ali :?:

:D :D :D 8) :wink:
Mare, zvani Đon Rambo
Uporabniški avatar
Fazo
Član
Prispevkov: 260
Pridružen: 19 Okt 2009, 20:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Fazo »

marko napisal/-a:Ja tale Matevž je pu tud en lisac :D odkar je slišal za batine na sprejemu se je ful popravu :shock: sicer pa to ravno ne pali pri sodnikih, ali :?:

:D :D :D 8) :wink:
Kukr mam jest izkušnje, je ponavad še huj :roll: :D ampak sej za vaš užitek smo pač priprafvljeni tut to pretrpet :P

Lp, Matevž
matej.petrovcic
Tečajnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 28 Okt 2008, 18:07

Odgovor Napisal/-a matej.petrovcic »

Matevž
z objavo si že dubu rjav nosek, ti priporočam da ne pokvariš stvari še bol :lol:
didi
Član
Prispevkov: 133
Pridružen: 23 Okt 2009, 17:27

Odgovor Napisal/-a didi »

Matevž in ostali tečajniki,, nč skrbet, Didi je v osnovni šoli obiskovala tečaj karateja in aikido, pa šah sam ne vem kok to pride v poštev :)
hmmm, s tem si glih nism prdobila nekih pluskou, ? :)
Upam,d a se do jutri pozdravm in uspem pridt na dolgopričakovani krst:)

en lep pozdrav za starejše tečajnike, naše idole, osebam, ki ne bi mravljici storile nič hudega kaj šele nam:) a ne a ne?
Uporabniški avatar
marko
Član
Prispevkov: 483
Pridružen: 27 Okt 2007, 16:34
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a marko »

Da ne bo pomote :? jutr je predaja vponke, sprejem pa še pride :shock: :cry: :? :) :D :lol:
Mare, zvani Đon Rambo
Uporabniški avatar
Fazo
Član
Prispevkov: 260
Pridružen: 19 Okt 2009, 20:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Fazo »

matr, še dobro, da je blo tok konstruktivnih odgovorov na temo :lol: . Za "rjav nosek" pa upam, da ne vem kaj pomeni :shock: .

Lp, Matevž
Uporabniški avatar
aljazek
Član
Prispevkov: 166
Pridružen: 15 Okt 2009, 18:29
Kraj: Ljubljana (90.0%) & Polzela (10.0%)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a aljazek »

Haha, iz preproste pomoči sotečajnikom je sedaj tole nastalo iz teme :lol: 8)
http://www.aljazek.deviantart.com
matej.petrovcic
Tečajnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 28 Okt 2008, 18:07

da se vrnemo k temi

Odgovor Napisal/-a matej.petrovcic »

ja da se vrnemo k alpinizmu
tole se mi zdi poučna povezava-vsaj nazorno prikazana, za nekatere stvari ki so se že obravnavale in še za tiste ki se bodo
o nekaterih stvareh se bo definitivno še diskutiralo
ker bo danes predavanje na temo navarnostih v gorah, se mi še posebi zdi zanimiva slika 20/60

http://picasaweb.google.si/ibokavsek/Iz ... 4782708690

lp pa se vidmo na GAUDI :D
Odgovori