Steve isce soplezalca

Splošne teme in klepetalnica članov AO Železničar

Moderatorji: jirzi, poli, RobiH, stevo

Odgovori
Uporabniški avatar
mmoskon
ferajn majster
Prispevkov: 267
Pridružen: 23 Okt 2009, 12:31
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Steve isce soplezalca

Odgovor Napisal/-a mmoskon »

Kolegica prosi za objavo maila ameriškega prijatelja, ki prihaja v Slovenijo junija in bi rad kaj poplezal.


I am Steve Arnold. I have heard that Slovenian climbers are quite good, some of the best in the world. I am not such a good rock climber as that.

I have led 5.6 and some 5.7 (Yosemite rating system). That is about the same as UIAA IV+, V-, or maybe V. I have followed (been the second person on the rope) 5.8 and a little 5.9. (UIAA V+).

I mostly climb in California - Lake Tahoe area, Yosemite valley, Tuolumne Meadows, and a little bit in Joshua Tree. I mostly climb routes that are 200 meters or so, but I have climbed 700 meters several times.

I will be in the area from about 10 June to 22 June, but I have other things to do besides climbing. The best time for me will be about 12 June 16 June.

I do not know what the weather is like and the rocks during that time (snow or ice?), so any info you have on that would be appreciated.

My email: sarnold2@yahoo.com
Uporabniški avatar
kaja
Pripravnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 11 Nov 2011, 16:17

Re: Steve isce soplezalca

Odgovor Napisal/-a kaja »

Hjah, če je fejst poba začnem do junija tut js naprej v hribih lest :dup: :dup: :dup: :dance2:
Pa daj nea se sali no :)
Uporabniški avatar
mmoskon
ferajn majster
Prispevkov: 267
Pridružen: 23 Okt 2009, 12:31
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: Steve isce soplezalca

Odgovor Napisal/-a mmoskon »

Pis mu, ce ti poslje sliko. V Kalifornijo se ti po moje ne bi blo svoh ozent...

Po tanovem sem zenitni posrednik. Kr Polija vpras. Ce te je sram, mu lahko jest recem za sliko :)
Odgovori