Stran 1 od 1

Suho orodjarjenje v hribih - razprava

Objavljeno: 12 Dec 2012, 17:08
Napisal/-a poli
ekola, v branje in razmislek http://www.gore-ljudje.net/informacije/ ... 0101010000

kaj menite? filozofi in plezači na plan...




poli :wink:

Re: Suho orodjarjenje v hribih - razprava

Objavljeno: 13 Dec 2012, 08:40
Napisal/-a RobiH
Nisem pristaš suhega orodjarjenje sem pa prepričan, da je tovrstna dejavnost pogoj za kvalitetne zimske vzpone. Če vlada prepričanje, da svedrovci ne sodijo v klasične smeri sem vsekakor za to, da dereze in cepini ne sodijo v plezališča, ki so namenjena športnemu plezanju. Mislim, da je za suhemu orodjarjenju namenjenih že nekaj plezališč in tudi možnosti za tovrstno dejavnost je dovolj.

Re: Suho orodjarjenje v hribih - razprava

Objavljeno: 13 Dec 2012, 13:27
Napisal/-a marko
Po mojem mnenju, mora biti tulanje dovoljeno le v za to namenjenih plezališčih oz. smereh. Cepin in dereze ne sodijo v letne smeri!

Re: Suho orodjarjenje v hribih - razprava

Objavljeno: 13 Dec 2012, 15:59
Napisal/-a bosti
Zanimivo, da so v zgornjem članku opredelili steno kot večji plezalni vrtec, pri tem pa omenjajo za argument proti orodjarjenju naravo kamnine. Po tem takem bi moral biti vsak alpinist tudi dober geolog... Je pa zanimivo, da se nihče ne obregne ob plezanje z orodji npr. Nove centralne v Veliki Babi. Smer je namreč povsem opremljena s svedrovci in je zelo priljubljena večraztežajna letna smer. Poškodbe verjetno so, narave skale ne poznam... Kje je meja bo težko opredeliti, če se etično prepove plezanje letnih (kopnih) smeri, potem nam preostane plezanje z orodji le še v grapah in na območjih večnega snega in ledu. Se pa vsekakor strinjam da cepini in dereze sodijo le v za to opremljena plezališča, medtem ko je za gorski svet opredelitev veliko bolj kompleksna. Na misel mi pride, da bodo ljudje začeli v nove smeri vrtati svedrovce, da bi s tem preprečili zimski vzpon z orodji (če je osnovna ideja, da svedrovci in orodja ne gredo skupaj). Ta omenjen pojav, pa prinese za sabo še kup odprtih vprašanj. :[-H: Skratka, prodajte cepine in dereze. :wink: No pa saj nam ostanejo slapovi. :mrgreen:

Re: Suho orodjarjenje v hribih - razprava

Objavljeno: 14 Dec 2012, 22:54
Napisal/-a Jasa
Tu bi se mogoče držal pravila "You can not kill what you did not create";)
Tržičani so opremili smeri praktično "na svojem dvorišču" z idejo plezalnega vrtca in po mojem se upravičeno bojijo, da bi z drajtulanjem zmanjšali kakovost skale na sedaj najkompaktnejši steni Begunjščice...
te smeri so Ljubljani časovno najbližje dostopne večraztežajne (navrtane,...), tako da bodo prve nasankale in prav je, da se problema loti pravočasno

lp

Re: Suho orodjarjenje v hribih - razprava

Objavljeno: 15 Dec 2012, 21:58
Napisal/-a bosti
Jasa napisal/-a:Tu bi se mogoče držal pravila "You can not kill what you did not create";)
Človek ni ustvaril gora. :deda: Iz tu tudi izhaja debata o svedrovcih.

Re: Suho orodjarjenje v hribih - razprava

Objavljeno: 17 Dec 2012, 09:45
Napisal/-a Saso
Če izhajamo iz izhodišča, da si želimo napredka, ta pa je bistven za obstoj vsake vrste, bi v bistvu morali drajtulanje spodbujati. Kjerkoli.

Ker potem se bodo morale najti nove smeri, preopremljati stare, iskati se bodo morali novi in novi izzivi. Glede na vremenska nihanja bi lahko potem kmalu pričakovali drajtulanje tudi v Anića Kuku. Zakaj pa ne.

S. 8)

Re: Suho orodjarjenje v hribih - razprava

Objavljeno: 17 Dec 2012, 13:00
Napisal/-a anze
Saso napisal/-a:drajtulanje tudi v Anića Kuku
dobra ideja za novoletne praznike :idea: