Suho orodjarjenje v hribih - razprava

Splošne teme in klepetalnica članov AO Železničar

Moderatorji: jirzi, poli, RobiH, stevo

Odgovori
Uporabniški avatar
poli
Legenda
Prispevkov: 1538
Pridružen: 09 Feb 2004, 18:28
Kraj: pustwjna, zdej lublana

Suho orodjarjenje v hribih - razprava

Odgovor Napisal/-a poli »

ekola, v branje in razmislek http://www.gore-ljudje.net/informacije/ ... 0101010000

kaj menite? filozofi in plezači na plan...




poli :wink:
ajde, se ga vidmo, ku se ga srjčmo
Uporabniški avatar
RobiH
ex ferajn majster
Prispevkov: 969
Pridružen: 06 Feb 2004, 10:11
Kraj: Ljubljana

Re: Suho orodjarjenje v hribih - razprava

Odgovor Napisal/-a RobiH »

Nisem pristaš suhega orodjarjenje sem pa prepričan, da je tovrstna dejavnost pogoj za kvalitetne zimske vzpone. Če vlada prepričanje, da svedrovci ne sodijo v klasične smeri sem vsekakor za to, da dereze in cepini ne sodijo v plezališča, ki so namenjena športnemu plezanju. Mislim, da je za suhemu orodjarjenju namenjenih že nekaj plezališč in tudi možnosti za tovrstno dejavnost je dovolj.
LP,
Robi Hočevar
Uporabniški avatar
marko
Član
Prispevkov: 483
Pridružen: 27 Okt 2007, 16:34
Kraj: Ljubljana

Re: Suho orodjarjenje v hribih - razprava

Odgovor Napisal/-a marko »

Po mojem mnenju, mora biti tulanje dovoljeno le v za to namenjenih plezališčih oz. smereh. Cepin in dereze ne sodijo v letne smeri!
Mare, zvani Đon Rambo
bosti
Član
Prispevkov: 326
Pridružen: 27 Okt 2007, 16:42
Kraj: Šentjur&Lublana

Re: Suho orodjarjenje v hribih - razprava

Odgovor Napisal/-a bosti »

Zanimivo, da so v zgornjem članku opredelili steno kot večji plezalni vrtec, pri tem pa omenjajo za argument proti orodjarjenju naravo kamnine. Po tem takem bi moral biti vsak alpinist tudi dober geolog... Je pa zanimivo, da se nihče ne obregne ob plezanje z orodji npr. Nove centralne v Veliki Babi. Smer je namreč povsem opremljena s svedrovci in je zelo priljubljena večraztežajna letna smer. Poškodbe verjetno so, narave skale ne poznam... Kje je meja bo težko opredeliti, če se etično prepove plezanje letnih (kopnih) smeri, potem nam preostane plezanje z orodji le še v grapah in na območjih večnega snega in ledu. Se pa vsekakor strinjam da cepini in dereze sodijo le v za to opremljena plezališča, medtem ko je za gorski svet opredelitev veliko bolj kompleksna. Na misel mi pride, da bodo ljudje začeli v nove smeri vrtati svedrovce, da bi s tem preprečili zimski vzpon z orodji (če je osnovna ideja, da svedrovci in orodja ne gredo skupaj). Ta omenjen pojav, pa prinese za sabo še kup odprtih vprašanj. :[-H: Skratka, prodajte cepine in dereze. :wink: No pa saj nam ostanejo slapovi. :mrgreen:
Carpe diem!
Uporabniški avatar
Jasa
Član
Prispevkov: 163
Pridružen: 23 Okt 2009, 17:55

Re: Suho orodjarjenje v hribih - razprava

Odgovor Napisal/-a Jasa »

Tu bi se mogoče držal pravila "You can not kill what you did not create";)
Tržičani so opremili smeri praktično "na svojem dvorišču" z idejo plezalnega vrtca in po mojem se upravičeno bojijo, da bi z drajtulanjem zmanjšali kakovost skale na sedaj najkompaktnejši steni Begunjščice...
te smeri so Ljubljani časovno najbližje dostopne večraztežajne (navrtane,...), tako da bodo prve nasankale in prav je, da se problema loti pravočasno

lp
bosti
Član
Prispevkov: 326
Pridružen: 27 Okt 2007, 16:42
Kraj: Šentjur&Lublana

Re: Suho orodjarjenje v hribih - razprava

Odgovor Napisal/-a bosti »

Jasa napisal/-a:Tu bi se mogoče držal pravila "You can not kill what you did not create";)
Človek ni ustvaril gora. :deda: Iz tu tudi izhaja debata o svedrovcih.
Carpe diem!
Saso
Legenda
Prispevkov: 879
Pridružen: 24 Okt 2005, 13:45

Re: Suho orodjarjenje v hribih - razprava

Odgovor Napisal/-a Saso »

Če izhajamo iz izhodišča, da si želimo napredka, ta pa je bistven za obstoj vsake vrste, bi v bistvu morali drajtulanje spodbujati. Kjerkoli.

Ker potem se bodo morale najti nove smeri, preopremljati stare, iskati se bodo morali novi in novi izzivi. Glede na vremenska nihanja bi lahko potem kmalu pričakovali drajtulanje tudi v Anića Kuku. Zakaj pa ne.

S. 8)
Uporabniški avatar
anze
Pripravnik
Prispevkov: 99
Pridružen: 25 Okt 2009, 19:06

Re: Suho orodjarjenje v hribih - razprava

Odgovor Napisal/-a anze »

Saso napisal/-a:drajtulanje tudi v Anića Kuku
dobra ideja za novoletne praznike :idea:
Ni važn, če se mi nč ne da; važn, da se mi nč ne vzame.
Odgovori