Plezanje - hobi ali šport?

Splošne teme in klepetalnica članov AO Železničar

Moderatorji: jirzi, poli, RobiH, stevo

Odgovori
Saso
Legenda
Prispevkov: 879
Pridružen: 24 Okt 2005, 13:45

Plezanje - hobi ali šport?

Odgovor Napisal/-a Saso »

Spodaj sem nanizal nekaj svojih razmišljanj o plezanju kot športu, kjer sem se upam izognil vrednostnim sodbam - kaj je boljše ali slabše -, le zanimivo se mi zdi, da je nekoliko drugačno - ali se morda le tako kaže -in me zanima, če sploh obstaja jasen odgovor zakaj temu tako.

Malo razmišljal o plezanju, plezanju kot športni aktivnosti z veliko, torej s posebnimi treningi, prilagojeno prehrano, načrtovanim preživljanje športnega tedna, se pravi plezanju kot športnemu udejstvovanju kjer se nekdo skrbi tudi za napredek v plezalni formi in dvigu znanja in nekako ugotavljam, morda se motim, da obstaja precejšnja razlika, begajo pa me razlogi.

Ko sem končal prvi svoj trišport sem se na to kar se da, glede na vse okoliščine, skušal resno pripraviti. Vedel sem, da imam ob plezanju malo časa, iztržek naj bi bil pa čim boljši, vsaj zame nima smisla na tekmi nekaj veslati in v rikverc hoditi. To pomeni, da sem v avgustu, kolikor sem imel časa precej resno pristopil k zadevi, prebral kakšno (knjigo in revije) o treningih, bolj pazil na to kaj jem, ter svoj prosti čas organiziral tako, da sem lahko opravil tudi dva, čez vikend pa tri treninge na dan in v tem mesecu treninge stopnjeval po intenzivnosti kot količini. Glede na časovno dimenzijo in službo je bil edini problem 6 dni na to početi (sedmega sem ponavadi plezal), ne da bi bil precej utrujen in da sem bil ves čas dovolj motiviran, ampak je, vsaj kot sem si sam predstavljal, uspelo. Kot pravi Lance, pain is temporary, quiting is forever.

Pa sem potem razmišljal, da se plezanja ali celo alpinizma, ki je precej resna zadeva bi rekel, in zahteva precej vzdržljivosti, znanja, časovne predanosti, lotevamo na manj resen način in je vsaj kot predstava športa, morda bolj dojeman kot hobi. V revijah kot je Alpinist, Climbing ali Rock and Ice je komaj kak članek o treningih, o prehrani še bolj redko, o nekem cikličnem treniranju ali dvigovanju forme čez leto do julija-avgusta, ko jo najbolj potrebujemo, skoraj nič. O tem sicer govorimo v AŠ, nekaj je v knjigah, ampak bolj kot da bi moralo biti tam, ne da bi to sploh lahko pomagalo. V letošnji junijski številki Rock and Ice letos je na prvi strani veliko posebno oznanilo vsebine številke, ki da je posvečena treningom (za boljše plezanje). Khm, Triathlete ima – btw, vsaka številka ima preko 200 strani – vsaj tretjino revije, če ne več, posvečeno temu. In precej manj slikovitih podob plezališč in sten seveda.

Verjetno je za to več razlogov, preveč da bi jih lahko sploh na kratko opisal. Prvič, resno tekaštvo, kolesarstvo ali trišport kot najbolj množični rekreativni športi so bolj organizirani okoli treningov in (bolj) primerljivih rezultatov. Plezanje je na drugi strani bolj dojemano kot hobi, enako ali še bolj pa se mi zdi, da mora biti tako prikazano s strani udeležencev (ah, jaz sem do prve 7a prišel s plezanjem enkrat na mesec, itd…). Ja, tudi čas na Vršič pod 45 minutami se lahko postavi zgolj z jutranjimi lovljenji zelenih luči na poti v službo…. Pa če pustimo, da je samo frikanje lahko vzeto na tak način, se mi zdi to pri alpinizmu morda malo manj resno. Po 12 ur in več napornega miganja bi lahko pomenilo tako resno pripravo v vzdržljivosti, kot pravilno izbiro hrane pri tem in še bolj pred samimi težjimi vzponi. Morda lahko nekdo na maratonu reče pri 30 km, jaz se tega ne grem več, na sredini stene ob izčrpanosti je to malo težje in precej nevarnejše. Pa se mi zdi, da se večina ne ukvarja z vprašanji, kot ali bi bilo mnogo bolje ako bi pred zahtevnejšim vzponom naslednji dan raje pojedel krožnik makaronov kot svinjski zrezek… Razlog za tako različen pristop morda izhaja tudi iz tega, da je alpinizem, v obliki športne aktivnost pol-zaprtih družbenih skupin, mnogo dlje prisoten kot drugi športi - ko ljudje npr. za makarone sploh niso vedli in so bili veseli, če so dobili za plezanje kako staro nemško najlonsko vrv in kos slanine-, da so tudi ustvarjalci literature (knjig, revij) sami najprej zavzeti alpinisti ali plezači, pri drugih – še posebej novodobno množično rekreativnih športih- pa so morda prej difovci, zdravniki, fiziologi in potem tekači, kolesarji, itd… In morda, da je plezanje in alpinizem veliko bolj doživljajski kot ostali športi, kjer je rezultat veliko bolj pomemben kot opazovati gozdove čez katere tečeš in se voziš…
Zgolj moje razmišljanje, saj je verjetno vrhunsko športno plezanje in vrhunski alpinizem (z odpravami) bolj tak, in morda čas bolj resnega (množičnega) pristopa še prihaja, kljub temu, da je pri izobraževanju ravno obratno, resna alpinistična šola, vendar potem precej bolj prosto po prešernu pri izbiri ciljev, treningov, itd. Ali pa je morda vse skupaj precej bolj prisotno kot se vidi, vendar nepomembno ali samo po sebi umevno? Kako mnenje?

S. 8)
Uporabniški avatar
RobiH
ex ferajn majster
Prispevkov: 969
Pridružen: 06 Feb 2004, 10:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a RobiH »

Preveč čitaš.
Alpinizem in frikanje v takšni meri kot počne večina nas, ki zlezemo slabo petico v hribih in 6a v plezališču bi lahko primerjal s tekom trojk, ki se dogaja maja v Ljubljani. Bolj družabno početje za katerega ne rabiš posebnih treningov niti posebne prehrane ampak le nekaj kolikor toliko rednega miganja. Vrhunski plezalci in vrhunski alpinisti pa verjetno že bolj pazijo kaj pojejo in kako se pripravljajo.
S tekom se v primerjavi z alpinizmom ukvarja mnogo več ljudi. V takšni množici se najde tudi veliko pametnih, ki vidijo tržno nišo v prodajanju nasvetov in tako dobiš 1000 in eno metodo treniranja ter tisoč in en način edine prave prehrane.
V kolikor se s športom (katerim koli) ukvarjamo rekreativno, mislim, da je veliko bolje, da poslušamo samega sebe. Za zdravo življenje ne rabimo veliko. Za dober rezultat pa je treba včasih čez svojo mejo.
Me prav zanima, če pretečem 21km :roll: :?: :idea: :?
LP,
Robi Hočevar
Saso
Legenda
Prispevkov: 879
Pridružen: 24 Okt 2005, 13:45

Odgovor Napisal/-a Saso »

Ja, imaš prav, razen morda v tem, da je tista petica lahko tudi 13 ur trajajoča epopeja kake 800 metrske smeri, kjer potem ni več tako zanemarljivo kako si pripravljen. In z občutkom ni nič narobe, bolj sem razmišljal o tem, da premalo razmišljamo, da se nam zdi 21 km teka ogromno (ki ga sicer v kontstatnem naporu lahko pretečeš v dveh urah), 15 ur lazenja po hribih s plezanjem pa lahko naredi kar vsak.

S. 8)
Uporabniški avatar
marko
Član
Prispevkov: 483
Pridružen: 27 Okt 2007, 16:34
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a marko »

Jaz se strinjam z Robertom :D
Mare, zvani Đon Rambo
Uporabniški avatar
AlesB
Član
Prispevkov: 202
Pridružen: 07 Dec 2008, 18:43

Odgovor Napisal/-a AlesB »

V vsakem vzdržjivostnem športu šteje neka baza in potem le specialni trening (intervali, šprinti, vzdržljivost...) :idea:

Recimo hribarija je zelo dobra za tek in kolo, morda tudi vzdržljivostno plezarijo...še ugotavljam :)

Logično sklepam, da moraš tut v plezariji stopnjevat s plezalsko formo in temu primerno razdaljo smeri, ker nekako sredi stene se glih ne morš zmislit, da bi odnehu, ker si preutrujen, oziroma bit tudi dovolj hiter, da zmoreš vzpon in sestop tudi v krajšem dnevu kot so sedaj... :idea: :arrow:

8)
laufat, kulesart za zdravo telo, sukat za dušo, v gore popikat po gorsko rožco :D
Odgovori