SISTEMI + VRV

Splošne teme in klepetalnica članov AO Železničar

Moderatorji: jirzi, poli, RobiH, stevo

Mojca:P
Tečajnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 07 Dec 2008, 18:37

SISTEMI + VRV

Odgovor Napisal/-a Mojca:P »

:shock: Sm se odločla, da je že skrajn čs, da si kupm svoje sistreme in štrk! 8) :) :) :D :D :lol: :lol:
Zdej me pa sam zanima vaš nasvet :?: :?: :?: :?: :?: če mi kdo pove na kaj naj pazim, kakšne se mi splača kupt, kje so najcnej :oops: :D :lol: :roll:

uglavnm kakršn koli komentar več kot dobrodošu
isto vela za štrk: kakšne debeline, kolk dolga...

Hvala
Uporabniški avatar
RobiH
ex ferajn majster
Prispevkov: 969
Pridružen: 06 Feb 2004, 10:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a RobiH »

Jaz imam slabe izkušnje s štriki Tendon in vponkami Kong.
Drugače pa debelejši štriki dlje trajajo jih je pa teži za nosit. Mislim, da je optimalna debelina 9,7mm. Dolžina pa je še najboljša 70m. V kakšnem plezališču bi prišel prav tudi daljši a v večini naših plezališč pa precej krajši. V hribih pa težko vlečeš raztežaje daljše od 60m. Za tvoje potrebe bi sigurno zadostoval tudi 60m.
Pri sistemih pa zagovarjam, da je vpnka, ki se vpenja v štrik z žičko, ker se ne more izpeti zaradi vztrajnosti pa tudi vzmet ne more počit kot se mi je že zgodilo pri Kongih. Vponka za v klin pa je zame boljša tista brez zobca. Majhne vponke kot so Camp NANO se mi zdijo premajhne in so nerodne za hitro vpenjanje. Jaz sem zadovoljen z BD Hotwire.
Kje je pa cenej? To težko rečem, ker so cene za isto stvar kar precej podobne povsod. Odvisno kje boš zdilala za večji popust.
LP,
Robi Hočevar
Saso
Legenda
Prispevkov: 879
Pridružen: 24 Okt 2005, 13:45

Odgovor Napisal/-a Saso »

Glede vrvi:
malo se razglej po internetu, bi se kar strinjal z robijem. ravno sedaj sem si kupil eno, tako da, iglu šport ima na primer odličnega milleta, debeline 9,4, tudi za led, ampak gri-gri lahko hendla le vrvi med 10 in 11 mm, 9,7 gre za silo (dokler ne postane kosmata gr ehitro skozi). No, če imaš ploščico ali reverso ni problem. Potem lahko uporabljaš tudi vrvi 9,1 mm ala Bealov Joker, ki so lahke, pa verjento kar drage. Tendon vrvi so relativno poceni, imaš jih pri Perku (climbersonly). Poglej na netu v Promontani še, v Annapurni, ampak ne vem katere vrvi prodajajo. Glede dolžine, če boš imela le eno vrv, si po moje kupi kar 70m, načeloma ti 60m zadosti 95% vseh firkovskih smeri, je lažja za nosti okoli, za kakšen abzajl po smeri pa je lahko prekratke in potem maš sredi paklenice porbleme in čakaš na višjo silo, ki te reši :). Jaz imam do sedaj zelo slabo izkušnjo z mammut vrvjo, moja prva vrv Roca pa še zdaj špila.
Glede kompletov:
v bistvu je fajn najti neko razmerje med ceno in težo. Včasih so jih prodajali po 10 v kompletu, poglej če imajo kje kakšno akcijo. Za frikat rabiš kratke komplete, pa teža tudi ni tako sila pomembna. Pazi le, da si ne kupiš premajhne z malimi karabini (kot jih omenja Robi), ker so težje za vpenjat. Če jih kupiš 10 skupaj poskusi dobiti še extra 5 popusta.

lp
Sašo 8)
Uporabniški avatar
Doktor Schputnik
Član
Prispevkov: 156
Pridružen: 09 Dec 2004, 17:56

Odgovor Napisal/-a Doktor Schputnik »

Najboljše komplete dela Petzl, ki pa stanejo....uuuuu
V Promontani so začeli prodajat komplete od DMM. Sam sem si jih kupil 5 komadov in so super. Stanejo 12 evrčkov, kar niti ni toliko glede na ostale za ta denar. Meni osebno so veliko bolj všeč, kot kompleti od Black Diamond in vsi ostali. Sam sem namreč na komplete kar občutljiv. Po moje ne smejo bit premehki. To pomeni, da niso takšni, kot če bi krpo prijel v roke. Tudi ne maram, da se vponke vrtijo, kakor jim paše. Vpenjanje mora biti gladko.
Menim, da se ne splača kupovat najcenejših kompletov, ker večkrat začnejo po neki uporabi štekat (nikoli ne kupovat Raveltik). Kongovi kompleti začnejo težit na ta način, da se večkrat vratca ne zaprejo sama od sebe, kar je zelooo slabo( sem že večkrat doživel). Campovi so fajni, ampak stanejo isto kot DMM, ki so pa vseeno boljši.
Štriki so ena pizdarija. Baje so bili včasih boljši. Vedno so kompromis.
Če je štrik mehek, se hitro obrabi (Tendon, Beal). Če je trd se ne tako hitro, vendar je z njim veliko težje rokovat(Roca, Mammut).
Štriki so baje trenutno najboljši Mammut (Eternity) Ta poceni od Mammuta so za en kurc. Štrik se najbolj obrabi na 3m od koncev. Ko je tam obrabljen, ga na tistem mestu odrežeš in je spet OK. Tudi zato se veliko bolj splača kupit 70 m štrik, ker je po rezanju še vedno dolg 60+ metrov. Če režeš 60-ko, ti ostane ... premalo. Seveda govorim o enojnem štriku.
Punce večkrat morate varovat nas fante, ki se velikokrat borimo s kiloooogrami. Večkat se zgodi, da varujete nekoga, ki ima 20,30,40 kg več, kot jih imate same. To je v primeru padca dokaj neugodno za vse. Menim, da boš bolj vesela, če boš v tem trenutku držala v rokah en fajn debel štrik (10+mm), kot pa kak šnirlc od 9,1 mm. Ti šnirlci znajo prekleto hitro pobegnit skozi katera koli varovala.
Če se veliko pleza na top rope, in če se veliko visi v kompletih, je po moje bolje kupit štrik, ki je trši. Tak štrik ima debelejši plašč in bo zato ob takšnem plezanju držal veliko dlje. Vsi tanovi štriki, ki so tanjši od 10 mm, so za kaj takšnega neprimerni. Jaz bi za takšno plezanje priporočal štrike od Rocce (Promontana), ki so sicer zajle, ampak ne crknejo...

Howg
Otišao sam, a sarmu probao nisam.
Mojca:P
Tečajnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 07 Dec 2008, 18:37

Odgovor Napisal/-a Mojca:P »

Hvala
BeJons
Član
Prispevkov: 301
Pridružen: 06 Feb 2004, 17:28
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a BeJons »

:wink:
samdaleddržiinjeskalakompaktnabošt
Uporabniški avatar
Fazo
Član
Prispevkov: 260
Pridružen: 19 Okt 2009, 20:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Fazo »

Ojla!
Končno je prišel čas, ko si tudi midva izbirava svojo vrv in sisteme. Po nekaj googlanja, prebiranja forumov in posvetovanja, sva se okvirno odločila za naslednje:
Vrv 60 m, 9,8 mm+, čim več padcev,... in seveda čim nižja cena. Našel sem stran (UK), kjer imajo kar ugodno Edelrid-ove vrvi. Tako je recimo Eagle 9,8 pri promontani 187 €, tam pa jo dajo za 121 €. Zanima me, če ima kdo izkušnje s temi vrvmi.
Sistemi DMM so pri isti trgovini 9,4€ na komad, dajo na večja naročila popuste (tudi samo na deset komadov). Sistemi imajo na obeh straneh žičnata vratca (raje bi imel ena orngi) (no sej so na sliki).

Slika

Zanima me, če sva se OK odločila, če ma kdo kake pripombe, predvsem pa, če bi kdo še kaj naročil pri njih, da si delimo poštnino in mogoče dobimo kakšen skupinski popust.

Lp, matevž
Saso
Legenda
Prispevkov: 879
Pridružen: 24 Okt 2005, 13:45

Odgovor Napisal/-a Saso »

Žičnate vratca so ok, za psiho ne izgleda najbolje, ampak držijo. Edino, vponka se mi zdi majhna in potem ni tako pripravna oz. je nerodna za hitro vpenjanje. Bolj kar me pri teh tenkih kompletih moti, da se na njega težko povlečeš-če že kje to nujno rabiš. Če se ti zdi premalo etično, potem je tenka gurtna med vponkami irelevantna. :lol: :lol: :twisted:

S. 8)
Uporabniški avatar
Fazo
Član
Prispevkov: 260
Pridružen: 19 Okt 2009, 20:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Fazo »

Saso napisal/-a:Žičnate vratca so ok, za psiho ne izgleda najbolje, ampak držijo. Edino, vponka se mi zdi majhna in potem ni tako pripravna oz. je nerodna za hitro vpenjanje. Bolj kar me pri teh tenkih kompletih moti, da se na njega težko povlečeš-če že kje to nujno rabiš. Če se ti zdi premalo etično, potem je tenka gurtna med vponkami irelevantna. :lol: :lol: :twisted:

S. 8)
Kul! Hvala za mnenje! :) sem še ene pri promontani našel, ki majo mešana vratca za cca 12 €.
Kakšno mnenje maš/mate pa o štriku? Klik! Klik!
Uporabniški avatar
RobiH
ex ferajn majster
Prispevkov: 969
Pridružen: 06 Feb 2004, 10:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a RobiH »

Moje izkušnje glede štrikov:
Roca - je ratal s časom zelo trd -tega je že nekaj časa nazaj, mogoče delajo kaj boljše
Tendon - zanič
Beal Booster - dober
Edelweiss Laser - sem ga zamenjal že 3x, torej zanič.

Sistemi - do sedaj so se mi še najbolje obnesli kombinirani; zgornja vponka s trdimi vratci brez zobca, spodnja vponka z žička vratci.
Tanka gurtna ni problematična. Meni osebno se zdi odlična.
LP,
Robi Hočevar
Uporabniški avatar
poli
Legenda
Prispevkov: 1538
Pridružen: 09 Feb 2004, 18:28
Kraj: pustwjna, zdej lublana

Odgovor Napisal/-a poli »

glede štrikov:
Mammut - ni se izkazal, z uporabo je postal trd ko zajla
Bela - dober, mehek, čeprav pred leti je bila ena serija dokaj zanič
Edelrid - nimam izkušenj
Tendon - zaenkrat se dobro obnaša

glede sistemov se pridružujem mnenju Robertota









poli :wink:
ajde, se ga vidmo, ku se ga srjčmo
Saso
Legenda
Prispevkov: 879
Pridružen: 24 Okt 2005, 13:45

Odgovor Napisal/-a Saso »

Moje izkušnje:
Mamut- zelo hitro, po letu uporabe, trd ko zajla. Nazadnje sem zavezal bika na ta štrik :lol:
Roca: Imel dva različna štrika, moram reči da se je po nekaj letih uporabe zelo dobro obnesel
Beal: Prvi štrik sem zamenjal, ker je 'pokal' plašč, drugi je tudi nekaj jamral, ampak sedaj je ok. Po skoraj celi sezoni je zaenkrat ok.
Elderid: Nimam pojma - v ameriki ga precej uporabljajo...
Petzl: Ima baje tudi štrike, ki pa jih pri nas še nisem videl, da bi jih uporabljali.

lp
S. 8)
Uporabniški avatar
Fazo
Član
Prispevkov: 260
Pridružen: 19 Okt 2009, 20:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Fazo »

Ej ful vam hvala za pomoč! Res ste zakon :)
No za vrv sva se odločila, da bo kar Edelrid, pač reskirava, da ni ok, čeprav je kolega rekel, da jo ima že kar nekaj let in da se mu super obnese. Prebral sem tudi par revewov na netu in so me prepričal :). Najbolj TALE.

Pri sistemih me je pa zaenkrat najbolj všeč TALE, pa še cena je ugodna.

Še vedno pa velja, da lahko skupaj naročimo iz anglije, če bi kdo še kaj vzel (par stvari majo ugodno, par stvari je pa kar dražjih kot pri nas).

Še enkrat hvala za pomoč!

Lp, matevž
Mathieu
Član
Prispevkov: 127
Pridružen: 29 Okt 2007, 23:01

Odgovor Napisal/-a Mathieu »

Se moje mnenje

Strik:

60m: Priporocam 70m, ker je aktualni standart. Ce bos veliko plezal in padal, lahko tudi vec, da bos lahko odrezal konce, ki se bodo unicili.

Stevilka padcev = Stevilka padcev NA FAKTOR 2 na istem mestu brez dinamicnega varovanja preden se odreze (nov) strik. To je samo marketing za ljudi, ki ne razumejo, kaj to pomeni: faktor 2 se zelo zelo redko zgodi in takrat je potrebno res paziti, v kaksnem stanju je vsa oprema, ki je bila obremenjena.

Jaz imam edelweiss riglos 10.2, 70m. Tezek je, ampak sem zadovoljen.

Kompleti:

Za v plezalisce imam raje vecje komplete brez zicnih vrat (ravno zgoraj in krivljeno spodaj). Zato, ker take lazje vpenjam (imam nekatere od climbing technology in sem zadovoljen). Tudi imam raje vrata brez kljuke ("keylock sistem").

Za v hribe imam pa raje take majhne sisteme z zicnimi vrati (imam phantom od dmm), ki so zelo lahki in vrata se ne blokirajo, ce so zaledenela. Majhne vponke so tudi boljse za vpenjanje v kaksne stare kline z majhnimi luknjami ali v cudni poziciji.

Za moc vponke ti ni treba skrbeti, ker za to skrbijo UIAA norme.

Priporocam, da probas odpreti vrata vponke v trgovini, da bos videl, ce so ti vsec. Sisteme bos imel za dlje casa in se ne izplaca skrbeti za par evrov, ce imas ene druge raje. DMM izdeluje ponavadi kvalitetne vponke, ampak seveda niso edine dobre.

Zanka:
tanke so lahke, in ce je treba tehnicarati bos vedno nekaj nasel.
Saso
Legenda
Prispevkov: 879
Pridružen: 24 Okt 2005, 13:45

Odgovor Napisal/-a Saso »

9.8 je ok, ker ni pretenka vrv (kot je v enem postu zgoraj opisal Marko) za varovaje, obenem 'požre' gri-gri, ta sicer uradno deluje od 10-11 mm, ampak do 9,7 še gre, na začetku bo pri 9,8 potrebno biti pazljiv. Kko se vrv okosmati, pa bo lažje.

Pri sistemih bi še rekel, da jih vzami v roke šop 10-12, pa boš videl, če so res lahki, pri enem nimaš občutka.

Sicer pa, je po moje za prve najbolj pomembna cena, morda naslednje leto ne boš več plezal in škoda denarja.

S. 8)
Odgovori